Northern Inuit Dog

Northern Inuit Dog jest najwyższej klasy psem zaprzęgowym. Jest najbardziej popularnym psem do prowadzenia zaprzęgów w sporcie i rekreacji w Ameryce Północnej i Europie.

180px-Northern_Inuit_Dog

Rys historyczny

Pod koniec 1980 roku Eddie Harrison wykorzystał kilka sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych mieszańców psów ratowniczych nieznanego pochodzenia i dziedzictwa. Skrzyżował je z psami Siberian Husky, Alaskan Malamute i owczarek niemiecki do stworzenia nowej rasy psów. Zamiarem było stworzenie psa, który fenotypowo przypomina wilka z wyglądu, a posiada bardziej poddajacy się tresurze charakter udomowionych psów. Jednakże, podobnie jak szpice typu ras północnych, Inuity mają charakter prymitywnych psów i nie są zalecane dla niedoświadczonych właścicieli.

Na przestrzeni lat hodowcy Inuitów podzielili się, między innymi na: The Inuit Dog Association, The British Inuit Dog Club, i The Utonagan Society. Ta ostatnia organizacja stworzyła odrębna rasę psów Utonagan. Żaden z tych klubów nie został zaakceptowany przez większe organizacje, takie jak brytyjski Kennel Club czy FCI. Psy Northern Inuit Dog były jednak obecne w marcu 2008 roku pokazują na pokazie Crufts, wygrywając pierwszy w historii bieg krosowy psów z właścicielami i zajmując 1 i 6 miejsce w wyścigu. Chociaż nie są oficjalnie uznane przez Kennel Club, psy rasy Northern Inuit Dog są rejestrowane w klubie Companion Dog Kennel Club i uczestniczą w niektórych zawodach, w tym agility i próbach posłuszeństwa. Są one również uprawnione do współzawodniczenia w zawodach psich zaprzęgów.

Wygląd

Pies duży mocnej budowy, atletyczny ale nie ciężki. Nieco dłuższy niż wysokość (jak 10-9), o długości nogi nieco dłuższej niż całkowita wysokość ciała. Średniokościsty, ani zbyt ciężki ani za lekki.

Głowa: niezbyt szeroka, czaszka lekko wysklepiona. Kufa nieco dłuższa od mózgoczaszki. Nos czarny, zgryz nożycowy.
Oczy: owalne, skierowane do przodu i ustawione pod kątem nieco ukośne. Dowolna kombinacja kolorów.
Uszy: osadzone dość wysoko, nie za duże i noszone prosto.
Ogon: sięga do stawu skokowego, niesiony w pozycji wyprostowanej, może zostać uniesiony i zakręcony gdy pies jest podekscytowany.
Szata: gęsta sierść z podszerstkiem, lekko szorstka w dotyku, uwidaczniona kryza i portki. Ogon puszysty.
Rozmiar: psy: minimum 25 cali Kobiety: minimum 22 cali – ogólnie rzecz biorąc ważniejsza niż wielkość.
Kolor: biały lub odcień szary i Sable aż do czystej czerni. Białe tarcze i ciemne maski są dozwolone, ale jakiekolwiek zmiany koloru powinny być subtelne.
Wady: zakręcony ogony, długa miękka jedwabista sierść, zbyt kontrastowe ubarwienie.
180px-Northern_Inuit_Dog
10 tygodniowy Northern Inuit Dog

Charakter i temperament

Psy Northern Inuit Dog, podobnie jak ich protoplaści szpice, są przyjaznymi upartymi psami, o wysokim poziomie aktywności. Są inteligentne, skłonne do samodzielnego myślenia, co może sprawić iż będą trudniejsze do trenowania niż inne bardziej posłuszne rasy. Dobrze sprawdzają się w kontaktach z dziećmi, ale w młodości są hałaśliwe. Są bardzo lojalne i tworzą ścisłą więź ze swoim właścicielem i rodziną. Stwarzają natomiast problem, gdy są pozostawione w spokoju i bez nadzoru zbyt długo, co prowadzi do zachowań destrukcyjnych i czasami samookaleczenia. Rozwiązaniem jest czasami pozostawianie z nimi innego psa do towarzystwa. Socjalizacja powinna zacząć się wcześnie. Są sprytne, nie słuchają swoich właścicieli ze względu na wrodzone posłuszeństwo, wymagają motywacji, nagród i szkolenia.

Zdrowie

W hodowlach Inuitów pojawiły się problemy genetyczne takie jak dziedziczna zaćma, dysplazja stawów biodrowych i padaczka. Są one eliminowane przez selekcję chorych psów z hodowli.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s