Tamaskan Dog

Tamaskan Dog jest to rzadka rasa psów zaprzęgowych wywodząca się z Finlandii. Jest to wysoce użytkowa rasa psów świetnie sprawująca się w tresurze i w próbach pracy. Świetnie też nadaje się do psich zaprzęgów, co zawdzięcza swym przodkom Siberian Husky i Alaskan Malamute. Pod względem budowy rozwój rasy Tamaskanów prowadzony był w kierunku ich maksymalnego upodobnienia do wilków, choć nie zastosowano w tym procesie żadnej domieszki krwi wilka. Chociaż światowa populacja Tamaskanów nie przekracza 3000 sztuk, to obserwowany jest ustawiczny wzrost zainteresowania tę rasą zarówno w Europie, Ameryce północnej jak i w Australii.

Rys historyczny

Pierwsza zarejestrowana generacja Tamaskanów urodziła się w 2002 roku. W krzyżówkach użyto psów wielu ras: Northern Inuit Dog, Utonagan, Siberian Husky, Alaskan Malamute, owczarek niemiecki i innych ras arktycznych, w tym fińskie psy Husky używane do zaprzęgów w Laponii. Każdy z użytych psów był starannie selekcjonowany pod względem wyglądu, inteligencji, temperamentu i zdrowia.

W Stanach Zjednoczonych pierwsze Tamaskany zostały zaimportowane w 2005 roku a ich potomstwo pojawiło się już w 2007 roku. Od tego momentu nastąpił gwałtowny wzrost ich populacji. Powołana została też międzynarodowa organizacja prowadząca rejestr wszystkich psów tej rasy na świecie (Tamaskan Dog Register (TDR)) oraz kilka krajowych klubów hodowców..

Duży popyt na psy tej rasy w Stanach Zjednoczonych skłonił do ich masowej hodowli w warunkach nie dostosowanych do potrzeb rasy. Spowodowało to protesty miłośników zwierząt.

Wygląd

Tamaskany są dużymi, atletycznymi psami, nieco wyższymi od owczarka niemieckiego. Pod względem budowy są one większe od Siberian Husky lecz mniejsze od Alaskan Malamute.

Przeciętnie dorosłe Tamaskany mierzą w kłębie 60–70 cm i typowo ważą pomiędzy 25-40 kg. Najcięższy zarejestrowany dotąd Tamaskan ważył nieco poniżej 50 kg. Suki są zazwyczaj nieco mniejsze, lżejsze i różnią się szczegółami od samców – psy sprawiają wrażenie cięższych, mają szersze głowy i są „grubokościste”.

Tamaskany mają wilkopodobną szatę z mocno puszystym ogonem i grubą sierścią z podszerstkiem. Występują w ubarwieniach: wilczasto-szary, rudo-szary i czarno-szary. Każdy włos charakteryzuje się ubarwieniem aguti na całej długości.

Migdałowate oczy maja ubarwienie od żółtego do brązowego, przy czym jasne oczy są rzadkością. Wadą są oczy niebieskie lub różniące się kolorem.

Charakter i temperament

Tamaskany są bardzo inteligentne i świetnie sprawdzają się w, konkursach posłuszeństwa i próbach pracy. Są również dobrymi psami zaprzęgowymi i wiele Tamaskanów żyjących w chłodniejszych strefach klimatycznych regularnie uczestniczy tak w rekreacji jak i w wyścigach. Stanowią one doskonałe psy pracujące używane do wyszukiwania i akcji ratowniczych z uwagi na głębokie poczucie węchu, witalność i wytrzymałość. Tamaskany mogą być również z powodzeniem stosowane w dogoterapii ze względu na ich osobowość, przyjazność i wyluzowanie.

Psy tej rasy są bardzo towarzyskie i są przyjazne w kontaktach z ludźmi, dziećmi i innymi psami, jak również innymi zwierzętami domowymi (koty, kury, króliki, chomiki, papugi, itp.). Jednak Tamaskan Dog nie radzi sobie bez towarzystwa i jeśli zostaje pozostawiony sam przez długi okres czasu, może się nudzić, co może prowadzić do destrukcyjnych zachowań lub próby ucieczki. Ponadto Tamaskany uwielbiają kopać doły i mogą ciągnąć dosyć mocno na smyczy – te cechy odziedziczyły po swoich arktycznych przodkach. Jednak w odróżnieniu od niektórych swoich przodków Husky, Tamaskany ogólnie dają się nauczyć poprawnego zachowania na smyczy i – po małej ilości treningu – powracają wołane.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s